Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Papugi i papużki



Charakterystyczne cechy papug

papuga - glowa i dziob

Głowa jest masywna i o podobnym u wszystkich papug kształcie.

Dziób jest masywny i hakowato zakończony, a jego górna część jest ruchoma i nachodzi na mniejsza dolną. W zależności od gatunku, dziób może przybierać różny kształt, ale zawsze będzie podobny. Przy wspinaniu się papugi używają dzioba jak trzeciej nogi.

Nad dziobem znajdują się nozdrza nazywane woskówką, jednak nie u wszystkich gatunków papug są one wyraźnie widoczne. Język jest gruby i mięsisty.

zygodaktyliaKolejną charakterystyczną cechą papug jest zygodaktylia, czyli taka budowa stopy, w której dwa palce skierowane są do przodu i dwa do tyłu. Poza tym stopa papugi jest chwytna i papugi często trzymają w łapkach jedzenie lub zabawki.

Inną łączącą prawie wszystkie papugi (prawdopodobnie tylko z wyjątkiem dwóch gatunków z rodzaju Coracopsis) cechą jest występowanie u nich specjalnego barwnika, psittaciny, który spotykamy tylko u papug (daje on kolory czerwony, pomarańczowy, żółty i wszystkie ich odcienie).

 

Grupy papug

Wśród papug tradycyjnie wydziela się kilka grup (podział ten nie jest podziałem systematycznym).

ARY

Są to długoogonowe papugi z Ameryki Południowej. Większość to duże papugi, największe z całej rodziny papug. Wśród ar są zarówno papugi wielokolorowe, jak i jednokolorowe. Wśród kolorów dominuje zielony, czerwony, niebieski i żółty. Dla ar charakterystyczny jest fragment gołej skóry pomiędzy dziobem i okiem (nie występuje u papug z rodzaju Anodorhynchus). Do ar należy kilka rodzajów papug, najliczniejszy jest rodzaj Ara.

AMAZONKI

Są to średniej wielkości krótkoogonowe papugi z Ameryki Południowej. U większości gatunków przeważa upierzenie w kolorze zielonym. Grupę amazonek tworzy jeden rodzaj: Amazona.

KONURY

Są to średniej wielkości długoogonowe papugi z Ameryki Południowej. U większości gatunków w upierzeniu przeważa kolor zielony. Do grupy konur należy kilkanaście rodzajów papug, najliczniejszym rodzajem jest Aratinga.

KAKADU

Są to duże i średnie krótkoogonowe papugi zamieszkujące Australie i Wyspy Oceanii. Charakterystyczną cechą jest czub na głowie, który papuga składa i rozkłada w zależności od nastroju. Większość kakadu jest biała lub czarna, spotyka się u nich też kolory żółty, szary i różowy. Nie występuje kolor zielony i niebieski. Nimfa, ststematycznie też kakadu, na ogół nie jest zaliczana do tej grupy. Do grupy kakadu należy kilka rodzajów, najliczniejszy jest rodzaj Cacatua, do którego należą najbardziej znane białe kakadu.

LORY I LORYSY

Są to długoogonowe i krótkoogonowe, małe i średniej wielkości, papugi z Australii i Oceanii. Charakteryzują się sposobem odżywiania co wiąże się ze specyficzną bodową języka. Jednym ze składników diety tych papug są kwiaty oraz nektar i pyłek, mają więc na języczkach specjalne pędzelki, które pozwalają im zbierać nektar. Papugi te są bardzo trudne i kosztowne w utrzymaniu. Do tej grupy należy kilkanaście rodzajów papug.

PAPUŻKI AUSTRALIJSKIE

Do tej grupy zalicza się średniej wielkości, długoogonowe papużki z Australii. Są to przede wszystkim gatunki należące do popularnych w hodowlach rodzajów takich jak rozella, księżniczka, łąkówka czy świergotka.

 

INNE PAPUGI

Sukcesywnie dodawane będą nowe artykuły opisujące kolejne gatunki. Artykuły związane z różnymi gatunkami papug, ale koncentrujące się na problemie papug w domach znajdują się TUTAJ.





    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!