Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Przerost woskówki u papużek falistych



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Brązowy przerost woskówki zwany jest czasem po polsku bujaniem woskówki.

Woskówka zmienia kolor na brązowy, powiększa się, staje się nieregularna, pomarszczona, często ma jakby pofalowany wygląd. Papuga zachowuje się normalnie. Jedynie w przypadku zatkania otworów nosowych oddycha z otwartym dziobem.

przerost woskówki
(zdjęcie z Albumu - marcia)

Przerostu woskówki nie można z niczym innym pomylić. Woskówka  może przybierać trochę podobny wygląd jedynie w przypadku zaatakowania przez świerzbowca. Jednak wtedy narośla mają szary kolor i inną strukturę. Więcej o świerzbowcu

przerost woskówki
(zdjęcie z Albumu - Raffyr)

Samiczki

Zmiana koloru woskówki na brązowy, a także brązowy przerost woskówki ma miejsce w okresie lęgowym, związany jest bowiem z hormonami płciowymi. U starszych samiczek obserwowany jest niezależnie od lęgów. Przyczyna przerostu nie jest znana (bo nie jest to zjawisko normalne), wymienia się przyczyny hormonalne i żywieniowe. Przerost woskówki może pojawiać się cyklicznie. Czasem woskówka może być powiększona, ale bez charakterystycznego brązowego koloru.

przerost woskówki
(zdjęcie z Albumu - p.s.)
- czerwone wokół dzioba pochodzi od zjedzonych wcześniej buraczków

W przypadku niewielkiego przerostu nie trzeba nic robić, po jakimś czasie przerośnięta tkanka złuszczy się. Jeśli jednak dochodzi do zatkania otworów nosowych, lub istnieje takie niebezpieczeństwo, konieczna jest interwencja.

przerost woskówki
Przerost wymagający natychmiastowej interwencji - zarośnięta dziurka.

 Woskówkę należy zmiękczyć delikatnym kremem nawilżającym (najlepiej dla niemowląt) lub wazeliną (bez dodatków). Nie należy stosować tłuszczy np. oleju czy masła. Zmiękczoną tkankę należy potem bardzo delikatnie usunąć, np. pumeksem. (UWAGA! Pumeksem nie można ścierać suchej tkanki, nie można też mocniej pocierać i trzeba to robić bardzo, bardzo ostrożnie i delikatnie.)  Należy bardzo uważać aby nie uszkodzić normalnej tkanki woskówki. Jest ona bowiem bardzo wrażliwa i dobrze ukrwiona, dlatego bardzo łatwo można spowodować krwotok.

Samce

Wbrew temu co czasem można przeczytać, przerost woskówki, a także zmiana koloru woskówki na brązowy, zdarza się także u samców. W ich przypadku nie jest to jednak sprawa tak prosta jak w przypadku samiczek, zmiany woskówki są bowiem objawem chorobowym. Zmiany te następują w wyniku zaburzeń hormonalnych, najczęściej będących skutkiem procesów nowotworowych w obrębie gonad. Samiec może przez całe życie nie przejawiać żadnych zachowań charakterystycznych dla samca.


Artykuł pochodzi ze stron Cockatiel czyli Nimfa, z roku 2006. 



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2013 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!