Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Uciekła papuga. Co zrobić.



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Nawet najbardziej ostrożnemu właścicielowi może się zdarzyć, że papuga ucieknie, wyfrunie przez okno. Najczęściej wystarczy moment, mocny wiatr, który otworzy okno, ktoś z rodziny, kto otworzy drzwi. Musimy sobie więc uzmysłowić, że to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze papugi i to my musimy zrobić wszystko, żeby takim ucieczkom zapobiec. Oczywiście, jak napisałam w pierwszym zdaniu, zawsze mogą zdarzyć się wypadki, ale odpowiednie zabezpieczenia ograniczą je do minimum.

Nie będę w ogóle pisała o podcinaniu lotek i uniemożliwieniu papudze latania, gdyż nie jest to żadne zabezpieczenie, tylko uproszczenie sobie sprawy kosztem ptaka. Na dodatek podcięcie lotek wcale nie zabezpiecza przed wyfrunięciem przez okno. Wprawdzie taka papugę będzie łatwiej złapać, ale równocześnie czyha na nią znacznie więcej niebezpieczeństw (m. in. samochody na ulicy, koty, psy, inne ptaki)

Pierwsza i najważniejsza sprawa - zabezpieczenie okien. Nie da się, szczególnie w lecie, mieć cały czas zamkniętych okien. Najlepszym sposobem jest założenie do okna siatki. W sklepach można kupić cienką metalową siatkę, którą gwoździkami przybijemy do okna od zewnątrz. Jeśli mamy okna plastikowe potrzebna będzie drewniana rama, którą przymocowujemy do mury. Wtedy okno może być cały czas otwarte, nawet jak ptak jest sam w pokoju, a my możemy być spokojni, że nie ucieknie. Taką samą siatką możemy zabezpieczyć balkon, wtedy będziemy mogli siedzieć na nim z papugą - ptak też potrzebuje słońca. Innym rozwiązaniem jest założenie moskitiery, ale ona zabezpiecza tylko przed przypadkowa ucieczką, nie można zostawiać papugi samej przy otwartym oknem z moskitierą. Nie jest żadnym zabezpieczeniem zasunięta firanka - wystarczy podmuch wiatru i odsunie firankę! Firanka może być zabezpieczeniem w szczególnych wypadkach, lepiej jednak na nią nie liczyć.

Po drugie koniecznie musimy wyrobić w sobie nawyk sprawdzania gdzie jest papuga kiedy wychodzimy. Zapobiegnie to takim wypadkom jak ucieczka przez drzwi, czy też wyniesienie ptaka na plecach (jak to przytrafiło się naszej Czytelniczce Krystynie). Wyrobienie w sobie takiego nawyku nie jest trudne, trzeba tylko zawsze tak postępować. Większość osób wychodząc sprawdza, czy nic nie pozostało włączone do prądu, czy nic nie zostało "na gazie" itp. My sprawdzajmy, czy nasza podopieczna jest bezpieczna!

Jeśli nie zdecydujemy się na siatkę, a naprawdę polecam siatkę, to musimy mieć podobny nawyk sprawdzania, czy okna są zamknięte, kiedy chcemy wypuścić papugę z klatki, oraz gdzie jest papuga jak chcemy otworzyć okno.

Jeśli nasza papuga nie lata nie łudźmy się, że jest bezpieczna. Kiedyś może polecieć... Znanych jest wiele takich przypadków.

Często padają pytania co robić, kiedy już ptak ucieknie?

Jeśli jesteśmy świadkami ucieczki to powinniśmy głośno nawoływać papugę, tak aby nas słyszała. Jest wtedy możliwość, że (jeśli nie odleci za daleko) wróci do okna. Powinniśmy też podążać za papugą i nie tracić jej z oczu. Zawsze należy rejestrować kierunek lotu i wysokość na jakiej leci. Najlepsza jest grupa ludzi z telefonami komórkowymi. Za papugą powinniśmy podążać z jej ulubionymi smakołykami, karmnikiem pełnym jedzenia, ulubionymi zabawkami itp. Pamiętajmy też o czymś w co złapiemy papugę oraz o czymś w czym ją przeniesiemy.

Jeśli stracimy papugę z oczu należy jej szukać zataczając kręgi wokół miejsca gdzie ją ostatnio widzieliśmy. Cały czas ją wołajmy, można też puszczać nagrane dźwięki naszej, lub innych papug tego samego gatunku. Najłatwiej będzie papugę zlokalizować właśnie po głosie.

Jeśli mamy partnera uciekiniera to najlepiej wystawić klatkę do okna lub zabrać ją w miejsce gdzie ostatnio widzieliśmy papugę. Pamiętajmy jednak aby klatka była dobrze zabezpieczona, tak żeby kolejna papuga nam nie uciekła. Odsunięcie się od klatki może spowodować, że papuga zacznie krzyczeć, a to może zwabić uciekiniera. Podobnie możemy wykorzystać papugę znajomych.

Cały czas szukajmy w bliskiej okolicy (spotkałam się z radą okręgu o promieniu 1 mili). Jeśli nie ma wiatru albo drapieżnych ptaków w okolicy, jest mało prawdopodobne, że papuga odleciała dalej.

Czasem może się zdarzyć, że papuga nie będzie się odzywać jak będzie nas widzieć - na widok właściciela uspokoi się.

Kiedy już zlokalizujemy naszą papugę dajmy sobie chwilę czasu i spokojnie zastanówmy się co zrobić, chyba, że papuga jest w niebezpieczeństwie, wtedy musimy działać natychmiast. Papuga, która usiadła na drzewie nie powinna od razu polecieć dalej, chyba, że ją coś (np. my) wystraszy. Najlepiej postarać się zbliżyć do papugi, tak aby nie musiała daleko lecieć do nas. Pamiętajmy żeby nie mieć na sobie niczego czego papuga nie zna, niczego czego się boi, a może się przestraszyć np. czapki, której nie widziała, okularów słonecznych i wielu podobnych rzeczy. Jeśli podstawiamy papudze coś aby na to weszła starajmy się aby było to jak najbardziej podobne do gałęzi na której akurat siedzi (jeśli siedzi na drzewie, jak na czymś innym to oczywiście musi to być podobne do czegoś innego). Pamiętajmy, że drabina, tłum ludzi stojący pod drzewem itp mogą przestraszyć papugę, a wtedy odleci dalej. Starajmy się wykonywać wszystko wolno i spokojnie, nie wykonujmy żadnych gwałtownych ruchów, a na najmniejszy sygnał, że papuga chce odlecieć zamierajmy w bezruchu.

Można próbować ukryć się od czasu do czasu przed wzrokiem ptaka, powinno to spowodować jego zaniepokojenie, co może go skłonić do przylecenia do nas kiedy znowu nas zobaczy. Najczęściej papuga zacznie się poruszać po gałęzi i krzyczeć jak będzie gotowa do nas przylecieć - pokażmy się jej w takim momencie natychmiast.

Czasem papuga może odlecieć, najczęściej sygnałem odlotu jest krzyk. Trzeba wtedy natychmiast się papudze pokazać (jeśli akurat się ukrywaliśmy), a może także szybko za nią pobiec - tak, żeby nie stracić jej z oczu.

Po zachodzie słońca papuga zapewne podejmie ostatni lot, później usadowi się na jakiejś gałęzi i pójdzie spać. Zanim pójdzie spać (nastroszy piórka) można próbować skłonić ją do lotu np. krzykiem (ale nie wypłaszać(!!), ale skłonić żeby zwróciła na nas uwagę i do nas przyleciała). Kiedy papuga już usadowi się do spania lepiej ją zostawić na noc. Nie jest to niestety całkiem bezpieczne (koty i ew. sowy), ale wystraszenie ptaka i spowodowanie jego ucieczki wieczorem też nie jest dobrym pomysłem. Na drugi dzień przed wschodem słońca należy wrócić i ponownie skłaniać papugę do powrotu. Pamiętajmy o przyniesieniu smakołyków i pełnego karmnika papugi.

Jeśli stracimy papugę z oczu albo uciekła ona podczas naszej nieobecności postarajmy się postawić w sytuacji osoby, która papugę znalazła. Co może zrobić? Jeśli nie ma doświadczenia, to zapewne skontaktuje się z pobliskim ZOO lub sklepem zoologicznym, ponadto w sklepie musi kupić karmę. Tak więc poinformujmy wszystkie sklepy w mieście i okolicy, zamieśćmy tam ogłoszenie; poinformujmy także ZOO. Możemy zamieścić ogłoszenie na lokalnej liście w Internecie w lokalnej prasie. Warto umieścić ogłoszenie w okolicy szkoły i porozmawiać z dziećmi. Znaleziona papuga na pewno będzie tematem rozmów dzieci. Skontaktujmy się ze Strażą Pożarną, może ktoś prosił ich o pomoc w ściągnięciu z drzewa papugi; zapytajmy na Policji i w Straży Miejskiej - tam też ktoś mógł zgłaszać, że widział/znalazł papugę. Dobrze będzie porozklejać ogłoszenie na bramach w naszym bloku i w okolicznych blokach. Papuga może wrócić do okna lub balkonu, ale pomylić piętra lub klatki.

Papugi tęsknią do ludzkiego towarzystwa (z nieoswojonymi jest gorzej) tak więc prawie zawsze do kogoś trafią. Nie traćmy więc nadziei i szukajmy.

Wiele rad (zwłaszcza jak skłonić papugę do powrotu) wzięłam z artykułu Barbary Heidenreich "Strategies to Utilize when a Flighted Parrot Escapes" (Good Bird Magazine).


Artykuł pochodzi z serwisu Cockatiel czyli Nimfa. Nowa, aktualna wersja, pochodzi z 2005 roku.



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!