Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Zabezpieczenie okien i balkonów



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie gdziekolwiek w Internecie (na swoich stronach, na forach, facebooku, blogach, Chomiku itd.), w całości lub we fragmentach, jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Każdy kto ma w domu papugę lub papugi powinien mieć przynajmniej jedno okno zabezpieczone siatką. Oczywiście lepiej zabezpieczyć wszystkie okna, ale zabezpieczenie przynajmniej jednego, które można będzie zawsze otwierać, uważam za konieczne, za jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela papug.

Poniżej podam trochę informacji o możliwościach i konkretnych rozwiązaniach. Jeśli chodzi o okna, to w zasadzie są takie same i siatki zakłada się tak samo. Problem pojawia się w przypadku balkonów i loggii, które mają różne kształty i różne własne elementy zabezpieczeń (siatki, barierki, płyty itd). Czasem jest bardzo trudno założyć siatkę.

Siatki

Głównym elementem zabezpieczeń jest siatka. Nie oszczędzajmy na niej, kupny najlepszej jakości. Kupując siatkę trzeba brać pod uwagę siłę dzioba papugi. Niektóre siatki przeznaczone są na woliery dla drobiu i nie nadają się dla papug. Siatka nie może być pleciona. Połączenia muszą być zgrzewane.

Przy wyborze siatki ważne są: grubość druta oraz wielkość oczek. Oczka muszą uniemożliwić papudze włożenie głowy (głowa papugi jest mniejsza niż się wydaje), a nie tylko ucieczkę.

WYKONANIE RAMY OBCIĄGNIĘTEJ SIATKĄ - w artykule tym przedstawiony został sposób wykonania ramy oraz jej przymocowanie do muru. Jest to podstawa wszystkich zabezpieczeń i jest stosowana w zasadzie wszędzie.

Sposoby zabezpieczeń

Okna drewniane

Przy drewnianych oknach najprościej jest przybić metalową siatkę małymi gwoździkami od zewnątrz. Pamiętajmy, że gwoździki muszą zostać zagięte i przybite dość gęsto, tak żeby nie powstała szczelina przez którą papuga będzie mogła się przecisnąć.

Jeśli komuś szkoda okna, to można przymocować drewnianą ramę do muru (patrz artykuł).

Okna plastikowe

Moskitiery

Najprościej jest zamontować moskitierę. Można to zrobić samemu, a można zlecić specjalistycznej firmie; także firmy montujące okna na ogół montują moskitiery. Pamiętajmy jednak, ze moskitiera chroni przed przypadkowym wyfrunięciem papugi z mieszkania, nie można jednak zostawiać w pokoju samej, niezamkniętej w klatce papugi przy otwartym oknie. Moskitiera jest bowiem na tyle słaba, że papuga ją prędzej lub później (zależy od rodzaju włókna) przedziobie. Kupując moskitierę, podobnie jak w przypadku siatki, nie oszczędzajmy. Kupmy najlepszej jakości i najtrwalszą.

Moskitiery kupowane w supermarketach i mocowane na rzepy są rozwiązaniami prowizorycznymi, które mogą się sprawdzić w przypadku pojedynczej, oswojonej papugi, która nie będzie się interesowała oknem. Zabezpieczą ją przed przypadkowym wyfrunięciem przez okno. Nie są jednak trwałe, rzepy łatwo się odczepiają i róg moskitiery może odgiąć nawet wiatr.

moskitiera
Moskitiera zamontowana na metalowej ramie dopasowanej do konkretnego okna.

Bardziej trwałe są moskitiery montowane na metalowych ramach i mocowane zaczepami do ram okiennych. Taka moskitiera nie odegnie się, w żaden sposób nie powstanie szczelina przez którą papuga mogłaby wyjść. Jedynym problemem jest możliwość przedziobania siatki. Siatka jednak ma tak małe oczka, że większe papugi nie będą w stanie włożyć w nie nawet końcówki dzioba, nie będą więc miały jak zacząć rozdziobywania siatki. Nie ryzykowałabym jednak zostawiania papugi na dłużej samej przy tak zabezpieczonym, otwartym oknie. Zwłaszcza jak interesuje się oknem i siatką.

moskitiera
Moskitiera zamontowana na ramie.

Rama z siatką

Solidniejszym zabezpieczeniem jest zrobienie drewnianej ramy i przymocowanie jej do muru wnęki okiennej - zobacz artykuł opisujący wykonanie i montaż takiej ramy.

Jeśli z jakichś powodów nie możemy wywiercić dziur w murze, to można się zastanawiać nad przyklejeniem ramy do muru albo zastosowaniem jakiś klinów. Nie będzie to zapewne tak samo trwałe jak przykręcona rama, ale jakąś ochronę na pewno zapewni.

Loggia

Pamiętajmy, że w przypadku loggii trzeba także zabezpieczyć dół, na ogół jest tam płyta lub pręty, ale zawsze pozostają szpary za duże dla papugi.

loggia
Jest to zabezpieczanie loggii wykonane dla kota. Niewielkie ramy z siatką są wstawione pomiędzy istniejącymi siatkami (siatkami, które były na balkonie "od zawsze"). Dla kota takie zabezpieczenie wystarczy, jednak dla papugi konieczne jest dokładne zasłonięcie siatką bocznych szczelin, a dla mniejszych papug także istniejącej siatki, która ma za duże oczka.

loggia
Ta sama loggia od zewnątrz. Wyraźnie widać szczeliny pomiędzy metalowymi ramami z siatką.

Jeśli nawet cały przód loggii jest zasłonięty jednolitą, betonową płytą, to pamiętajmy o szczelinie pomiędzy płytą a podłogą. Szczeliny te są na ogół na tyle duże, że papuga, zwłaszcza mniejsza, bez problemu przez nią przejdzie.

Balkon

Więcej problemów jest z balkonem. Jeśli chcemy aby papugi mogły przebywać na balkonie bez naszej kontroli, to nie pozostaje nic innego jak wykonanie woliery zajmującej cały balkon.

Jeżeli chcemy przebywać z jedną oswojoną papugą na balkonie, to może wystarczyć zabezpieczenie balkonu firanką rozpiętą na ramie lub choćby na prętach. Nie wygląda to zbyt estetycznie, ale w niektórych przypadkach spełnia swoje zadanie. Nie nadaje się jednak takie zabezpieczenie dla papug, które będą chciały na balkonie latać.

Balkon na ostatnim piętrze

Wykonanie zabezpieczenia na balkonie na ostatnim piętrze jest wyjątkowo trudne, wymaga bowiem zrobienia nie tylko boków, ale także daszku.

Balkon na niższym piętrze

Tutaj problem jest mniejszy. Trzeba rozpiąć siatkę pomiędzy balustradką swojego balkonu, a balkonem sąsiadów z góry.

 

balkon
Najłatwiejszy balkon do osiatkowania. Pamiętajmy jednak o szczelinie między metalową balustradką a podłogą balkonu. Na tym zdjęciu należy zwrócić także uwagę na wnękę okienną, do której musi być dostosowany kształt ramy.

Okna w dachu

Okna dachowe są różnego typu, najpopularniejsze jest okno obrotowe, z którym jest największy problem. Okna te otwierają się częściowo do środka, a częściowo na zewnątrz. Nie da się w normalny sposób przymocować siatki ani od środka, ani od zewnątrz. Także z oknami uchylanymi, ale na zewnątrz jest problem, nie da się bowiem zamontować siatki na stale, ponieważ uniemożliwi to otwieranie okna.

Poniżej przykład zabezpieczenia okna uchylanego na zewnątrz:

dach
Na górze i na dole okna zamontowane zostały prowadnice, w które wkłada się ramę z siatką. Prowadnice mogą być takie jak na tym obrazku, wtedy rama montowana jest na stałe, a mogą być krótsze, tylko na oknie, wtedy rama jest za każdym razem zakładana i zdejmowana.

dach
Należy zwrócić uwagę na szczelinę, która może powstać pomiędzy rama a ścianą.

Taką ramę na prowadnicach można zamontować zarówno do okna obrotowego jak i otwieranego na zewnątrz. Jednak w przypadku okna obrotowego będzie można je tylko nieznacznie uchylić.

Dodatkowe uwagi

Przykłady zabezpieczenia można znaleźć szukając zabezpieczeń dla kotów. Na rynku są też firmy oferujące zabezpieczanie balkonów i okien. Na ogól jednak znają się oni na kotach, a nie na ptakach. Jeśli więc wynajmujemy taką firmę, to sami musimy pamiętać o wszystkim, co odróżnia zabezpieczenia dla kotów od zabezpieczeń dla ptaków.

W przypadku okien i balkonów na parterze radzę bardzo uważać z zostawianiem papug samych. Zagrożeniem mogą być koty, ale także bawiące się dzieci.


Zdjęcia (poza podpisanymi) pochodzą z serwisu o kotach. Czerwone strzałki są naszym dodatkiem, ponieważ zabezpieczenia dla papug różnią się trochę od zabezpieczeń dla kotów. Aktualnie pod adresem, który mieliśmy podany, stron tych nie ma. Jak ktoś zauważy te same zdjęcia na stronach firmy oferującej zabezpieczenia, to prosimy o kontakt.


Jest to trochę zmieniona wersja artykułu z serwisu Cockatiel czyli Nimfa, z 2007 roku.

 



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2016 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!