Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Amazonki w Europie



Amazonki w  Wiesbaden

Pochodzące z Ameryki Południowej amazonki są największymi papugami w Wiesbaden. Pierwsze amazonki na wolności notowane były w Niemczech już w 1883 roku. W locie amazonki wyróżniają się krótkimi ogonami. Grupowe loty, tak charakterystyczne dla aleksandrett, są bardzo rzadkie u amazonek. Czasem przelatują z drzewa na drzewo, ponadto lecą na drzewo noclegowe. Amazonki z Wiesbaden mają piękny, kolorowy ogon, który jednak zobaczyć można bardzo rzadko. Szczególnie w locie widoczna jest czerwona plamka na skrzydłach. Dziób jest czarny, a cała papuga zielona. 

Aktualnie do parku przylatuje jedna grupa złożona z 4 ptaków. Na początku 1998 roku był jeszcze piąty ptak, który jednak od początku 1999 roku zaginął.

amazon
Aleksandretta i amazonka - taki widok można zobaczyć tylko w Europie, w swoich naturalnych środowiskach papugi te żyją na innych kontynentach.

amazon

amazon

Autor obserwacji nadał amazonkom imiona.

Mondchen

amazon

Znakiem rozpoznawczym są żółte plamy koło dzioba. W łapkach brakuje pazurków, na lewej nodze ptak ma obrączkę, taką jakie daje się dorosłym ptakom. Mondchen tworzy parę z Ringel. Najprawdopodobniej jest to Amazona amazinica.

Ringel

amazon

Plama na czole jest jasno niebieska, dookoła oczu jest żółta obwódka. Na lewej nóżce ma przeźroczystą, plastikową obrączkę. Także tej amazonki palce wykazują deformacje pazurków. Ringel jest amazonką niebieskoczelną.

Einzelganger

amazon

Jest samotnikiem. Dookoła oczu ma żółtą obwódkę, która łączy się na głowie, otaczając niebieską plamę nad dziobem. Nie ma obrączki. Wyraźnie brakuje mu (jej?) partnera. W 1998 roku próbował zalecać się do "zamężnej" aleksandretty większej.

Graukopf 1 i 2

amazon

 Są to młode ptaki z bardzo delikatną niebieską plamą nad dziobem i jaśniutką obwódką dookoła oczu. Czy ptaki te tworzą parę dotąd nie udało się z całą pewnością stwierdzić.

---

W parku amazonki przebywają prawie zawsze na tych samych trzech drzewach. W parku preferują platany, najczęściej spędzają dzień na drzemce i czyszczeniu się. Czasem wyprawiają się do ogrodów okolicznych domów.

Podczas obserwacji Autora amazonki szukały pożywienia tylko po południu i wczesnym wieczorem (z powodu niewielu obserwacji trudno powiedzieć co jedzą, prawdopodobnie to samo co aleksandretty), pozostałą część dnia nie robią prawie nic.

Amazona ochrocephala w Stuttgarcie

W 1984 roku w ZOO pojawiła się samotna amazonka, która szukała kontaktu z innymi w klatkach. Pracownicy karmili papugę i w końcu rok później wypuścili inną. Akurat tak się złożyło, że ptaki miały odpowiednią płeć i już w 1986 roku miały miejsce pierwsze lęgi. Dziś żyje w Stuttgarcie ok. 30 ptaków. Większość na terenie ZOO, inne w parku Rosenstein. Amazonki te mają zwykły dla papug rytm życia: noc spędzają na drzewie noclegowym, rano opuszczają  drzewo i lecą spędzać dzień gdzie indziej. Grupa w ciągu dnia dzieli się na pary, którym towarzyszą czasami młode. Rano jedzą, potem czyszczą się, drzemią, zajmują sobą. Przed wieczorem znowu pożywiają się, później gromadzą i lecą na drzewo noclegowe. Głosy amazonek można usłyszeć głównie rano; po południu i wieczorem nie odzywają się. W stosunku do aleksandrett w ich pożywieniu znajduje się więcej twardych nasion i orzechów. Także w ich diecie znajduje się wiele potencjalnie trujących roślin!

amazon

amazon

Tekst pochodzi z Papuziego Portalu, został napisany w 2000 roku i skopiowany bez zmian.




    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!