Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Kombinacje mutacji



Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku mutacji jest odróżnianie mutacji od kombinacji mutacji. Jeśli ktoś nie zrozumie różnicy nie będzie w stanie swobodnie poruszać się w "świecie mutacji".

 Mutacja to jeden zmieniony gen. Kombinacja to więcej (dwa, trzy, cztery itd.) zmienione geny. Geny te jednak nie dziedziczą się razem (z nielicznymi wyjątkami kiedy położone są na tym samym chromosomie). Dziedziczone są geny (allele) tworzące tą kombinację.

Niektóre kombinacje mają swoje własne nazwy, powinno się jednak zawsze obok nich wymieniać składające się na nie mutacje.

ALBINOS - niebieskie lutino

Jest to najpowszechniejsza kombinacja. Występuje (lub może wystąpić w przyszłości) u wszystkich gatunków u których jest mutacja niebieska i lutino. Jest to bowiem kombinacja mutacji niebieskiej i lutino. Mutacja niebieska "likwiduje" żółty barwnik, a lutino - szare i brązowe. Wynikiem jest całkowicie biały ptak z czerwonymi oczami.

Albinos NIE MOŻE mieć ani jednego piórka w jakimkolwiek kolorze!

KREMOWA - paraniebieskie lutino

Jest to kombinacja mutacji paraniebieskiej i lutino. Paraniebieska rozjaśnia żółty, a lutino "likwiduje" szare i brązowe. Wynikiem jest ptak prawie biały z lżejszym lub mocniejszym kremowożółtym nalotem.

LACEWING - cynamonowe lutino

Jest to kombinacja mutacji lutino i cynamonowej. Papuga tej kombinacji jest prawie taka jak lutino, ale ma lekko brązowawe cienie, zwłaszcza na skrzydłach.

KOBALTOWA - niebieska SF ciemny faktor (niebieska ciemnozielona)

Jest to kombinacja mutacji niebieskiej i ciemnego faktoru. W tym przypadku papuga ma tylko jeden gen ciemnego faktoru.

MAUVE - niebieska DF ciemny faktor (niebieska oliwkowa)

Kombinacja taka jak wyżej z tym, że papuga posiada dwa geny ciemnego faktoru.

Obie powyższe kombinacje dają w efekcie ptaki o różnych odcieniach ciemno niebieskiego. Niektóre gatunki w przypadku mauve będą miały głęboki niebiesko-szary kolor. W obu przypadkach kolor będzie zależał od pierwotnego odcienia niebieskiego.

Często używa się tych nazw kombinacji także w stosunku do połączeń ciemnego faktoru z mutacją paraniebieską. Wynika to z mylenia niebieskiej i paraniebieskiej. Dzieje się tak np. w przypadku katarzynek, u których nie występuje mutacja niebieska.




    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2010 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!