Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          Czat     │   Istnieje od 2000 roku


    Papugi na wawelskich arrasach
Nazwa arrasy pochodzi od francuskiego miasta Arras, które było w XIV i XV wieku słynne z wyrobu tkanin i chociaż wawelskie arrasy są późniejsze (z XVI wieku) i wykonane w warsztatach brukselskich przyjęło się nazywać je arrasami.

Zygmunt August zasiadł na tronie polskim w 1548 roku. Niedługo po tej dacie zamówił pierwsze arrasy. Tkaniny Zygmunta Augusta były robione na specjalne zamówienie króla, który zamawiał arrasy o konkretnej tematyce i odpowiednich do poszczególnych komnat rozmiarach. W sumie w tej kolekcji znajdowało się prawdopodobnie ok. 360 arrasów. Do dziś zachowało się 138 (2 w Warszawie). Zbiór wawelski składa się z trzech serii: arrasy ze scenami biblijnymi, zwierzęce oraz przedstawiające sceny groteskowe i z herbami.

Arrasy powstawały niedługo po odkryciu Ameryki, w okresie szczególnego zainteresowania krajami egzotycznymi. Dlatego przedstawiano na nich bardzo często tropikalne owoce i zwierzęta, w tym i papugi. Często jednak twórcy nie widzieli tych zwierząt, a znali je tylko z opowieści. Spowodowało to, że wiele zwierząt jest dość dziwnych.

Papugi znajdują się na wielu arrasach. Najczęściej w ozdobnych bordiurach (obramowaniach), ale też na niektórych arrasach siedzą na drzewach, wśród innych europejskich ptaków.

ARRASY Z SERII BIBLIJNEJ

"Dzieje rajskie"

arras

arras

arras arras

"Dzieje Noego"

"Zwierzęta wchodzą do Arki"

arras

arras arras

"Potop"

arras

arras arras

ARRASY ZWIERZĘCE (WERDIURY)

Arras z jednorożcem (żyrafą)

arras

arras

INNE ARRASY

Arras z herbem Polski

Arras podarowany królowi Zygmuntowi Augustowi przez starostę horodelskiego Krzysztofa Krupskiego - arras już nie z tych zamówionych przez króla.

arras

 arras    arras

 

Papugi na innych gobelinach    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug
    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2007 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!