Papuzie Centrum Informacyjne


    Strona główna          Forum         Album zdjęć          O mnie     │   Istnieje od 2000 roku


    Piramida żywieniowa dla papug. Cz. 2. Gloria Scholbe



UWAGA
Skopiowanie poniższego tekstu lub zdjęć i umieszczenie na swoich stronach (w całości lub we fragmentach) jest złamaniem prawa.
więcej na ten temat

Nie ograniczaj pożywienia do jednego rodzaju zieleniny czy innego pokarmu. Zmieniaj je, aby dostarczyć ptakowi różnorodnych składników, a także by ograniczyć ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na któryś z produktów.

piramida

Kwas szczawiowy

Niektóre pokarmy, choć bogate w składniki odżywcze, zawierają jednocześnie dużą ilość kwasu szczawiowego. Jeśli jest podawany regularnie może on spowodować problemy zdrowotne.

Ryzyko będzie mniejsze, jeśli produkty bogate w kwas szczawiowy zrównoważysz takimi, które go nie zawierają. Tak czy owak, pokarmy zawierające kwas szczawiowy nie powinny być składnikiem codziennej diety.

Kwas szczawiowy wiąże wapń (tworząc kryształy szczawianu wapnia), uniemożliwiając wchłanianie wapnia do organizmu, ale mimo to wiele warzyw zawierających kwas szczawiowy zawiera również wapń. Od ilości kwasu zależy ile wapnia zostanie związane. Dlatego jeśli w jakimś produkcie jest więcej wapnia niż kwasu szczawiowego, nadmiar wapnia będzie mógł zostać wykorzystany przez organizm.

Poniżej widzimy tabelkę z zawartością kwasu szczawiowego w niektórych warzywach.

Warzywo

Kwas szczawiowy
(g/100 g)

szparagi

.13

fasolka szparagowa

.36

botwina

.61

brokuły

.19

brukselka

.36

kapusta

.10

kalafior

.15

seler

.19

cykoria

.21

szczypiorek

1.48

odmiany kapusty o zielonych liściach

.45

kukurydza (w kolbach)

.01

ogórki

.02

bakłażan

.19

endywia

.11

kapusta włoska

.02

sałata

.33

okra

.05

cebula

.05

pietruszka

1.70

groszek zielony

.05

papryka (warzywo)

.04

portulaka pospolita

1.31

szpinak

.97

kabaczek

.02

pomidor

.05

liście rzepy

.05

rzeżucha

.31

Warzywa nadziemne

Oprócz warzyw liściowych inne warzywa również składają się na podstawę piramidy żywienia i dostarczają 10-15% całego pożywienia. Warzywa łodygowe - nalezą do nich szparagi, seler czy młode zwinięte liście paproci (oryg. ang. fern head). Do tej kategorii wliczamy także pączki i gałązki drzew i krzewów takich jak jabłoń, wierzba, topola, osika, lilak wczesny. Ptaki lubią je szczególnie na wiosnę, kiedy soki zaczynają krążyć, a pączki nabrzmiewają.

Warzywa kwiatowe

To takie warzywa, w których jadalną częścią są nierozwinięte kwiaty. Są to między innymi brokuły, karczochy, kalafiory i brukselka.

Jadalne kwiaty

Należą do nich kwiaty kabaczka, dyni, nasturcji, rumianku, mniszka lekarskiego, hibiskusa, bzu lilaka, ostu, kwiat jabłoni i wiele innych. Więcej informacji na temat jadalnych kwiatów znajdziesz w artykule Carolyn Swicegood w pierwszym numerze naszego magazynu (przetłumaczony artykuł znajduje się również na Cockatielu - przyp. red).

Warzywa owocowe

Tworzą się po przekwitnięciu kwiatów. W ich miąższu tak, jak w miąższu typowych owoców, znajdują się nasiona. Warzywa te są najróżniejszych kolorów i rodzajów; mają także zróżnicowany skład. Należą do nich między innymi dynia, kabaczek, papryka, pomidory czy okra. Ptaki jedzą chętnie zarówno nasiona jak i miąższ tych warzyw.

***

Ogólnie rzecz biorąc warzywa bardziej kolorowe zawierają więcej wartości odżywczych. Różne barwy to różne składniki, należy więc dążyć do podawania różnokolorowego pożywienia.

Generalnie warzywa zawierają dużo potasu, magnezu, fosforu, wapnia, kwasu foliowego, witaminy C i A, oraz mniejsze ilości innych witamin i minerałów nie wymienionych w tabeli.

warzywo białko % węglowodany % inne składniki odżywcze
szparagi 2 4.5 saponiny, wit. C, A, kwas foliowy, potas, magnez, wapń,
seler 0.7 3.6 ftalidy, sedanolidy, sód, potas
młode liście paproci Matteuccia struthiopteris (Uwaga: w Polsce chroniona!) 4.5 5.5 wit. C, A, niacyna (wit. PP), wapń, magnez, potas
ostropest plamisty 3.2 10.5 sylimaryna, polifenole, wit. A, wapń, potas, fosfor, kwas foliowy
brokuły 2.9 5.2 sulforafan, indole, quercetyna, luteina, wit. C, A, wapń, potas, kwas foliowy
brukselka 3.3 8.9 inhibitory proteazy, sulforafan, indole, wit. C, A, potas, kwas foliowy
kalafior 1.9 5.2 indole, izotiocynaty, wit. C, potas
ogórki 0.5 2.5 potas
papryka ostra (warzywo) 2 9.4 niacyna, luteina, wit. C, A, sód
papryka słodka (warzywo) 9 6.4 wit. C, A, potas
dynia 1 6.5 wit. A, potas
kabaczek szklarniowy 1.4 8.8 wit. C, A, wapń, potas
kabaczek gruntowy 1.1 4.3 potas
pomidor 0.8 4.6 likopen, quercetyna, kampferol, C, A, potas, kwas foliowy

Kiedy żywimy papugi w rozsądny i zróżnicowany sposób, podobnie jak odżywiamy siebie, wystarczy wiedzieć mniej więcej, że pewne produkty są bardziej bogate w jakieś składniki, a inne mniej i równoważyć dietę. Na przykład jeśli podajemy szpinak wiedząc, że jest bogaty w kwas szczawiowy, staramy się, aby pozostałe produkty spożywane tego dnia były ubogie w szczawiany. Jeśli jakiś produkt zawiera dużo tłuszczu, równoważymy go takim, który ma tłuszczu mniej, aby uniknąć dostarczenia zbyt dużej ilości kalorii.

Owoce

Owoce są dobrym źródłem węglowodanów, witaminy C, potasu, kwasu foliowego i karotenoidów. Wiele owoców jest bogatych w błonnik, ale zwykle zawierają mało soli mineralnych, białka, czy tłuszczu. Owoce dziko rosnące mogą być bardziej odżywcze od swoich hodowlanych odpowiedników, ale brakuje jednak wystarczającego materiału porównawczego. Jednym z owoców, które możemy porównać jest dzika figa, która ma do 9 razy więcej wapnia niż figa uprawiana przez człowieka.

piramida

Większość owoców zjadanych przez ptaki na wolności różni się znacznie smakiem i soczystością od tego, co my, ludzie hodujemy dla siebie. Lubimy owoce soczyste i słodkie. Wiele gatunków dzikich owoców uważanych jest przez nas za niejadalne z powodu zbyt kwaśnego czy cierpkiego smaku.

Ptaki mają mniej kubków smakowych niż ludzie, są więc w stanie znajdować przyjemność w jedzeniu niektórych pokarmów o ostrym smaku, który dla nas jest nieprzyjemny. Dlatego mdłe w smaku granulaty nie są idealnym pożywieniem dla ptaków, które chętniej akceptują intensywne doznania smakowe. Potwierdzi to każdy, kto widział papugę zajadającą świeżą paprykę czy świeże, niesłodzone żurawiny.

Mimo że owoce zawierają tak mało makro i mikroelementów, ich prawdziwa wartość leży w zawartości innych związków chemicznych Nowością na uczelniach jest obecnie phytonutrition. Ważne odkrycia w tej dziedzinie spowodowały, że owoce nie są już uważane za mało wartościową mieszankę cukru i wody.

Phytonutrients

Są to substancje zawarte w roślinach pozytywnie oddziałujące na zdrowie spożywających. Te substancje to między innymi ponad 2000 znanych barwników roślinnych, 1500 flawonidów, 600 karotenoidów i 200 antocyjanów. Oto lista niektórych z nich. Kolejne czekają na odkrycie.

  • Antocyjany - rozpuszczalne w wodzie, czerwonawe pigmenty zawarte w wielu owocach. Hamują syntezę cholesterolu.
  • Flawonoidy - kiedyś znane jako witamina P. Jest ich ponad 1500 i we współpracy z wit. C budują i wzmacniają ściany komórkowe.
  • Limonoidy - podklasa terpenów znajdujących się w cytrusach. Rozpuszczają kamienie żółciowe i zapobiegają powstawaniu nowotworów.
  • Likopen - ważny antyutleniacz, zapobiegający rakowi prostaty
  • Luteina - dla zdrowia oczu Fenole i polifenole są grupą obejmującą flawonoidy, katechiny, quercetynę (kwercetynę), kwas kafeinowy (kawowy), kwas elagowy, kwas ferulowy i kwas gallusowy. To one nadają charakterystyczną niebieską, niebiesko-czerwoną i fioletową barwę jagodom, winogronom czy oberżynie. Znane są z działania przeciwutleniającego.

Dla pogłębienia wiedzy zachęcamy do przeczytania artykułu o PHYTONUTRITION w styczniowo-lutowym wydaniu naszego magazynu (chodzi o HolisticBird Newsletter - przyp. red). W tej tabelce wyszczególniono niektóre owoce i zawarte w nich makro i mikroelementy, oraz roślinne składniki odżywcze.

owoce białko % węglowodany % inne składniki odżywcze
jabłka 0.1 14.8 pektyna, quercetyna, wit. C, A, wapń
banany 1.0 23.3 fruktooligosacharydy, wit. C, A, kwas foliowy, potas
czarne porzeczki 0.7 12.7 luteina, wit. C, A, wapń, kwas foliowy, potas
czarne jagody, borówki amerykańskie 0.7 14.1 antocyjany, kwas ellagowy, quercetyna, luteina, wit. C, A, kwas foliowy
melony kantalupa 0.8 8.3  wit. C, A, kwas foliowy, wapń, potas
wiśnie 1 12 monoterpeny, antocyjany, quercetyna, wit. A, wapń, potas
żurawiny 0.4 12.6 antocyjany, kwas ellagowy, quercetyna, luteina, wit. C, A, potas
kiwi 1 14.8 wit. C, A, wapń, kwas foliowy, potas
mango 0.5 17 wit. A, C, potas
czarne oliwki, *z puszki w solonej zalewie 0.8 6.2 wit. A, E, flawonoidy, antocyjany, sterole, fenole, 10% tłuszcz, *sód
pomarańcze 0.9 1.7 monoterpeny, limonen, pektyna, kwas kumarynowy, fenole, wit. C, A, wapń, kwas foliowy, potas
papaja 0.6 9.8 papaina, wit. C, A, kwas foliowy, potas
ananasy 0.4 12.4 bromelaina, A, C, potas, magnez
granaty 0.9 17.1 estron, wit. C, potas
maliny 0.9 11.5 antocyjany, kwas ellagowy, quercetyna, luteina, C, A, wapń, kwas foliowy potas
truskawki 0.6 7 antocyjany, kwas ellagowy, quercetyna, luteina, wit. C, A, kwas foliowy, wapń, magnez, potas
arbuzy 0.6 7 likopen, wit. C, A, potas

* - takich oczywiście nie wolno podawać papugom.

Najlepsze owoce to takie, które są intensywnie zabarwione. Owoce jagodowe powinny stanowić większość owocowego menu, ponieważ zawierają najwięcej składników odżywczych.

Natomiast powinno się ograniczać winogrona ze względu na ich najmniejszą wartość odżywczą. (większość składników odżywczych zawarta jest w ich skórce, której ptaki nie jedzą i w pestkach, które są rzadko kupowane.


Artykuł pochodzi z Holistic Bird Newsletter i został przetłumaczony i zamieszczony za zgodą Autorki i Redakcji. HolisticBird Newsletter jest publikacją on-line poświęconą zdrowiu i naturalnemu leczeniu ptaków. Osoby znające język angielski znajdą tam wiele ciekawych artykułów. Zapraszamy.<.p>

Wszelkie prawa © HolisticBird Organization


Dla serwisu Cockatiel czyli Nimfa tłumaczyła Monika Prebisz. Tłumaczenie tabelek i konsultacja biologiczna dr Iwona Palczewska.


Artykuł został przeniesiony z serwisu Cockatiel czyli Nimfa. Ukazał się w roku 2003.

  1. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 1
  2. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 2
  3. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 3
  4. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 4
  5. Piramida żywieniowa dla papug, cz. 5

 



    Serwis polecany przez Polskie Towarzystwo Miłośników Papug




    Czyż papugi nie są wspaniałe?


  zdjecie


    Polecamy


J. Karocka "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco"



    Prawa autorskie          Odpowiedzialność         O mnie          Kontakt                    design:    www.webtemplatemall.com   
Copyright 2000-2014 Joanna Karocka

Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!