MODROLOTKI

 

 

Modrolotki to niezwykle aktywne papugi, bardzo ciekawskie i ruchliwe, potrafią wejść wszędzie, jak nie z dołu to z góry, jak nie z prawej to z lewej. Do takiego ich temperamentu musi być dostosowane wszystko w domu jeśli chcemy w nim trzymać te papugi.

Modrolotki nadają się do trzymania w domach, ale nie mogą być zamykane w małych klatkach i trzeba brać pod uwagę wszystko to co zostanie napisane poniżej.

Modrolotki dożywają wieku ok. 16 lat. Jednak ze względu na swoją dużą ruchliwość są narażone na wiele wypadków, w hodowlach są często dopuszczane do za dużej liczby lęgów i tym samym znacznie osłabiane - powoduje to, że przeciętna życia często nie przekracza 6 lat. Jeśli jednak będziemy prawidłowo dbali o nasze modrolotki możemy się cieszyć ich towarzystwem kilkanaście lat.

Klatki

Modrolotki muszą mieć zapewnioną dużą przestrzeń. Osoby mające te papugi w domach twierdzą, że absolutnym minimum jest klatka o wymiarach 85 (szerokość), 55 (głębokość) i 90 (wysokość). Klatka tych rozmiarów jest wystarczające JEDYNIE w przypadku jeśli papuga ma codziennie możliwość przebywania poza nią przez wiele godzin (obowiązkowo rano i przed południem). Znacznie lepsza będzie oczywiście większa klatka, im większa tym lepsza. Klatka powinna też być dłuższa. Klatki sprzedawane w sklepach mają złe proporcje - są bardziej wysokie niż długie, a powinno być odwrotnie, papugi (i inne ptaki) latają bowiem w poziomie a nie pionie! W zbyt małych klatkach modrolotki stają się bardziej agresywne. W przypadku doboru klatek należy bardzo uważać na odstęp pomiędzy prętami. Z reguły jest bowiem tak, że im większa klatka tym większe odstępy (klatki te teoretycznie przeznaczane są dla dużych papug). Odległość pomiędzy prętami nie może przekraczać 2 cm, a lepiej by była ona mniejsza. W przypadku za dużego odstępu papużka, zwłaszcza samiczka, może włożyć w szparę główkę i zrobić sobie krzywdę. Modrolotki uwielbiają wspinać się po prętach klatki, zarówno po ściankach jak i dachu. W związku z tym najlepiej aby klatka miała poziome pręty. Modrolotki często biegają po ściankach bez chwytania prętów dziobem, czyli inaczej jak robią to  inne papugi, które przy wspinaniu używają dzioba.

Modrolotki dużo czasu spędzają na dnie klatki (patrz życie na wolności) w związku z czym ważne jest częste wymienianie podłoża. Na dno klatki najlepiej kłaść papierowe ręczniki. Niektórzy wysypują piasek, ale ostatnio najczęściej piasek jest odradzany z powodu możliwości wywołania u niektórych papug problemów z przewodem pokarmowym.

Żerdzie do klatki najlepsze są ze zwykłego, nieokorowanego drewna. Jeśli kupimy klatkę z plastikowymi żerdziami należy je jak najszybciej wyrzucić. Żerdzie muszą mieć taką średnicę żeby pazurki się na nich opierały, a nie zawijały pod spodem. Z powodu ruchliwości modrolotek nie należy dawać do klatki za dużo żerdzi (i zabawek).

Więcej na temat żerdzi, klatek, podłoży na stronach Papuziego Centrum Informacyjnego.

Zabawki

Modrolotki uwielbiają zabawy. Są bardzo aktywnymi i inteligentnymi papugami i musimy dostarczyć im zabawek. Większość zabawek, które można kupić w sklepach jest stanowczo za mała dla tego gatunku (są produkowane dla falistych). Najlepsze są więc zabawki, które możemy samodzielnie wykonać. A możemy wykorzystać bardzo dużo najróżniejszych materiałów, należy tylko uważać aby były bezpieczne.

Najprostszą zabawką są zwykłe gałązki. Możemy dawać je do obgryzania, możemy zaplatać w wianuszki (szczególnie wierzbę), możemy z nich robić huśtawki i karuzele. Na patyczki można nadziewać kuleczki wykonane z bezpiecznych materiałów (np. takie dla kotów czy małych dzieci). Na patyczki można też nadziać kawałki owoców.

Świetną zabawką jest kółko wykonane ze środka rolki papieru toaletowego (lub ręcznika kuchennego). Papugi bardzo chętnie czymś takim się bawią. Należy jednak zaznaczyć, że takie koło (i każda inna tego typu zabawka) może być niebezpieczna! Nie powinniśmy więc zostawiać takich zabawek w klatce.

Doskonałymi zabawkami mogą być drewniane klocki, piłeczki.

Modrolotki doskonale będą się bawić na wszelkiego rodzaju konstrukcjach: z naturalnych konarów i na tych wykonanych przez nas. Nie należy jednak liczyć na to, że posiedzą tam dłużej. Ciekawość pogna je w inne miejsce pokoju. Ciekawym pomysłem na konstrukcję dla papug może być drewniana konstrukcja na butelki wina. Modrolotki bardzo chętnie będą się pomiędzy takimi patyczkami bawiły.

  

Pocięte kartki papieru i wsypane do tekturowego pudła tez będą wyśmienitą zabawką.

Inną zabawką mogą być różnie poskręcane bawełniane lub sizalowe liny.

  

 

Wiklinowy koszyk też będzie wyśmienitą zabawką. W przypadku lin należy uważać na możliwość zaplątania się papugi w kawałki sznurków.

Przy wykonywaniu zabawek jesteśmy ograniczeni tylko naszą wyobraźnią i bezpieczeństwem papug. W przypadku bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę niezwykłą ruchliwość modrolotek - wiele zabawek może być w związku z tym niebezpiecznych dla nich. Niektórzy wprost radzą nie dawać żadnych zabawek do klatki w czasie nieobecności właścicieli.

Modrolotki należą do mniejszych papug, ale chwytają różne przedmioty łapkami tak jak duże.

  

Loty po pokoju

Modrolotki są wspaniałymi lotnikami, poruszają się znakomicie nawet w małych mieszkaniach. Muszą mieć codziennie wiele godzin na latanie. Nie można podcinać im lotek - są to papugi, które MUSZĄ mieć możliwość lotu. Podcięcie lotek i uniemożliwienie im latania bardzo źle wpływa na ich psychikę.

Bezpieczeństwo

Ze względu na swoją aktywność modrolotki narażone są na pewne specyficzne niebezpieczeństwa.

Rośliny domowe - wszystkie rośliny zostaną zniszczone. Wśród nich jest sporo roślin trujących tak więc najlepiej wszystkie wynieść z pokoju gdzie latają modrolotki.

  

Niebezpieczeństwo nadepnięcia - modrolotki dużo czasu spędzają na ziemi, także w domach często chodzą po podłodze. Na dodatek poruszają się bardzo szybko. Widzisz je gdzie indziej, a za parę sekund już mogą być pod twoimi nogami. Tak więc należy bardzo uważać gdzie i na co się staje i siada.

Okna i drzwi - także z powodu swojej ruchliwości wystarczy im moment aby wyfrunąć przez otwarte okno lub drzwi. Jeśli mamy w pokoju modrolotki to bezwzględnie musimy zabezpieczyć okno siatką, w przeciwnym razie nie możemy go otwierać. Zamykając drzwi zawsze należy sprawdzić czy nie siedzi na nich papuga, nawet jak sekundę temu nie siedziała... Modrolotki są w ogóle mistrzami ucieczek, chwilka i już ich nie ma. Dlatego należy bardzo uważać. W wolierach radzi się nawet montować podwójne drzwi. Aby wyfrunęły z klatki wystarczy chwila zmieniania wody czy pożywienia, potrafią momentalnie prześlizgnąć się koło naszej ręki..

Odpływy w zlewach i umywalkach - nie są problemem w przypadku innych papug, ale w przypadku modrolotek są. Większość tych papug na pewno będzie chciało zobaczyć co jest w środku i wejdzie do dziury. Należy więc mieć sitka lub pokrywki we wszystkich tego typu dziurach. Oczywiście najlepiej w ogóle nie wpuszczać papug do kuchni czy łazienki.

Pudełka, szuflady, pojemniki - szczególnie samiczki mają tendencje do wchodzenia do wszelkich dziur jakie znajdą. Mogą wejść nawet do kosza ze śmieciami, który akurat idziemy opróżnić...

Ta ciekawość i wszędobylskość modrolotek jest niestety częstą przyczyna różnych wypadków. Mając modrolotkę musimy bardzo uważać i zawsze pamiętać, że nasza papużka może wejść wszędzie i to w najróżniejszy sposób, np. do szuflady, ale od tyłu.

O innych niebezpieczeństwach, wspólnych dla wszystkich papug oraz o szkodliwych roślinach przeczytasz na stronach Papuziego Centrum Informacyjnego.

Żywienie

Modrolotki jedzą prawie wszystko, jeśli nie wszystko. Tak więc można im podawać wszystko co jest bezpieczne. Suchą podstawą diety jest mieszanka ziaren taka sama jak dla nimf. Można im podawać granulaty, ponieważ jednak jedzą one chętnie, i dużo, warzyw i owoców nie jest to konieczne. Oprócz surowych warzyw można im podawać gotowane ziemniaki, gotowany ryż, makaron czy fasole. Ziarno dobrze jest podawać raz dziennie. Należy przy tym zwrócić uwagę na czystość w klatce. Ponieważ większość spożywanego pokarmu jest miękka i mokra to klatka bardzo szybko brudzi się resztkami jedzenia (które na dodatek jest często rozrzucane), tak więc należy sprzątać klatkę częściej niż w przypadku innych papug.

Doskonałym pomysłem jest robienie z jedzenia zabawek i niespodzianek.

Jedzenie zawinięte w papier (musi to być nieszkodliwy papier!) i zawieszone w klatce (uwaga na możliwość zaplątania w zbyt cienki sznurek) zajmie papugę na jakiś czas.

Owoce i warzywa należy dobierać sezonowo.

Na temat warzyw i owoców dla papug, a także zabawek do zjedzenia przeczytasz na stronach Papuziego Centrum Informacyjnego.

Więcej o żywieniu modrolotek

Higiena

Jak wspomniałam wyżej klatkę i okolice klatki należy myć dość często.

Kąpiele - modrolotki uwielbiają kąpiele. Powinny mieć możliwość kąpieli codziennie przez cały rok. Najlepszym sposobem na kąpiel dla tych papug jest płaska, ale dość duża,  miska z wodą. Papugi będą z niej bardzo zadowolone. Niektóre modrolotki tak lubią kąpiel, ze wychodzą z wody całkowicie przemoczone, tak, że nawet mają trudności z lataniem.

Pazurki - mającej odpowiednie żerdzie i konstrukcje modrolotce pazurki nie powinny przerastać. Jeśli jednak wyrosną za długie należy je podciąć. Zasady są takie same jak w przypadku innych papug.

 

 


Wszystkie zdjęcia Midori Takaki - Midori's Feathers and Flowers
 


© 2003 Joanna Karocka
 Papuzi Portal
Porozmawiaj o tym na Forum Dyskusyjnym Papugi